Saturday, May 4, 2013

https://www.google.com.my/#hl=en&sclient=psy-ab&q=gambar-gambar+haiwan

 
Saya menggunakan web ini untuk set induksi.
Buah cempedak di luar pagar
Ambil galah tolong jolokkan
Saya budak baru belajar
Kalau salah tolong maafkan....



ALLAH TIDAK MENDATANGKAN UJIAN DAN DUGAAN MELAINKAN BERSAMA NIKMAT DAN HIKMAHNYA..

DAN.................

ALLAH TIDAK AKAN MENDATANGKAN UJIAN ITU MELAINKAN KEPADA HAMBANYA YANG MAMPU HADAPI......

WAHAI  DIRI.........SABAR DAN REDHALAH SENTIASA 


Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu

Tarikh  : 25 April 2013
Hari     : Khamis
Masa   : 9.10 – 10.10 pagi
Kelas   : 4 Alpha
Bilangan murid :  25 orang
Matapelajaran  :  Bahasa Melayu
Tema   : Yang Baik Jadikan Teladan
Tajuk  : Monyet yang Pintar

HASIL PEMBELAJARAN :

Fokus Utama        :
11.2  –    Mengulas karya bukan sastera dari aspek penggunaan perkataan,    idea,   ayat, wacana dan nilai pengajaran.
Aras 2 (ii)  –    menjelaskan mesej dan nilai yang terdapat dalam teks

Fokus sampingan :   
5.3  -    Membaca perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang 
            dibaca.
Aras 1 (i) -  Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat manjmuk dengan  
                   sebutan dan intonasi yang betul.

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid akan dapat :
 i.            Membaca petikan (cerita) dengan lancar dan intonasi yang betul
 ii.           Menyatakan 5 nilai yang terdapat dalam teks dengan betul
 iii.          Menulis 5 nilai yang terdapat dalam teks dengan betul

Strategi Pengajaran    :  - Penerangan
                                     -Perbincangan

Sistem Bahasa            :  Ayat majmuk
                                     Simpulan bahasa
                                     Sinonim

Pengisian  Kurikulum : Ilmu : Kesusateraan           
                                   Nilai: Keberanian
                                            Yakin Diri
                                   KBT : Kecerdasan Pelbagai
                                              - verbal linguistic
        Kemahiran Berfikir
        - menilai

Bahan Bantu Mengajar :          -Rakaman bunyi haiwan
                                               -poster gambar haiwan
                                               -petikan
                                               -kad imbasa simpulan bahasa
                                               -kad imbasan nilai
                                               -stensilan jadual draf jawapan  
      
Pengetahuan sedia ada : Murid tahu tentang nilai dan penanda wacana.

AKTIVITI:
Masa /
Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Bunyi Haiwan

      1. Murid-murid mendengar
          rakaman bunyi haiwan-haiwan.
      2. Murid-murid menyatakan/    
          meneka bunyi haiwan yang  
          didengari.
      3. Murid-murid melihat paparan  
          gambar haiwan pada slide.

·     Rakaman bunyi haiwan
·     Slide gambar haiwan
Langkah 1
(10 minit)
Membaca petikan

     1. Murid-murid membaca dengan
         senyap petikan yang diedar oleh
         guru.
     2. Murid-murid membaca petikan   
         secara kuat dengan intonasi yang
         betul.
     3. Murid-murid membaca petikan   
         secara berkumpulan dengan   
         sebutan dan intonasi yang betul.
     4. Murid-murid membaca dengan   
         kuat secara individu dengan 
         lancar dan betul intonasinya.

Petikan
Monyet yang Pintar

Langkah 2
( 10 minit)

Memahami maksud, kosa kata, simpulan bahasa, rangkai kata dan ayat


1.   Murid-murid berbincang tentang maksud kosa kata yang tidak difahami.
·    Maksud simpulan bahasa
·    Maksud rangkai kata dan ayat
·    Kandungan cerita secara keseluruhan


Langkah 3
(20 minit)
-Nilai-nilai dalam      
  petikan
-Penanda wacana

      1. Murid-murid berbincang dan   
          mengenal pasti tentang frasa     
          frasa yang menunjukkan nilai   
          dalam petikan dan menyatakan
          nilai yang diutarakan secara
          berpasangan (mencatat dalam  
          jadual)
      2. Murid-murid menyatakan nilai-  
          nilai yang telah diperoleh.
      3. Murid-murid menyatakan  
          penanda wacana yang boleh     
          digunakan.

Nilai
-lampiran

Jadual
-lampiran

Penanda wacana
-lampiran
Langkah 4
(10 minit)
Menulis 5 nilai daripada petikan dalam perenggan

     1. Murid-murid menulis 5 nilai yang    
         diperoleh daripada petikan   
         dengan menggunakan penanda   
         wacana dengan betul dan kemas  
         dalam satu perenggan.



Langkah 5
Penutup
(5 minit)
Membacakan hasil kerja
Beberapa orang murid membacakan hasil kerja mereka.

  

LAMPIRAN 1
1.     Jadual
Penanda wacana
Nilai
Contoh



























2.   Lampiran 2
Monyet yang Pintar

Binatang-binatang kecil di hutan tidak senang hati dengan kedatangan singa di tempat mereka. Singa itu mengaku dirinya raja walaupun sebenarnya dia bukan raja di hutan itu. Singa itu sangat ganas. Binatang-binatang yang lemah sering menjadi mangsanya. Oleh itu, binatang-binatang di hutan tersebut mencari jalan untuk menghapuskan singa itu.
“ Biar saya yang pergi berjumpa dengan singa itu. Saya akan merayu kepadanya agar tidak menangkap haiwan di hutan ini lagi,” kata kambing tua kepada  kawan-kawannya. Dia sanggup berkorban nyawa demi keselamatan rakan-rakannya.Semasa pertemuan dengan kambing,, singa itu berkata dengan angkuh.      “ Kalau kamu tidak mahu aku menangkap binatang di hutan ini lagi, kamu hendaklah mempersembahkan makanan kepada aku setiap hari.” Terdiam semua binatang apabila kehendak singa itu disampaikan oleh kambing tua kepada mereka.  Seua yang adan di situ mati akal seketika. Naik darah kijang mendengar kata-kata singa itu. Dia berfikir sejenak lalu berkata dengan marah.
“Jangan beri muka kepada singa yang kejam itu. Ada hati dia mahu makan kita. Kita mesti membunuhnya sebelum kita menjadi mangsa seterusnya.”
“Tapi bagaimana, kijang?” sampuk arnab yang hanaya berdiam diri sejak tadi.
“Kita masih ada jalan. Biar saya yang menjadi mangsanya yang pertama,” kata monyet dengan berapi-rapi. Esoknya, monyet pergi menyerah diri kepada singa itu.
“Mengapa lambat, ha? Engkau tahu tak, aku lapar?” herdik singa.
“Ma…ma…maafkan patik tuanku,  semasa dalam perjalanan ke sini, patik telah ditangkap oleh seekor singa yang mengaku dirinya raja,” sembah monyet pura-pura ketakutan.
“Apa? Raja? Hanya aku raja di hutan ini! Tunjukkan kepadaku tempat si bedebah itu. Biar aku tamatkan riwayatnya!” kata singa dengan bengis. Panas hati singa mendengar penjelasan monyet.
Monyet pun membawa singa ke sebuah perigi. Apabila tiba di tepi perigi tersebut, monyet pun berkata, “ Itu dia singa yang mengaku dirinya raja, tuanku,” Monyet menunjukkan baying-bayang singa di dalam perigi itu. Tanpa membuang masa, singa pun terjun ke dalam perigi tersebut untuk membunuh Sang Singa yang dilihatnya itu. Monyet riang kerana rancangannya berjaya.
Semenjak hari itu, binatang-binatang di hutan tersebut hidup dengan aman dan bahagia.



LAMPIRAN 3

KAD NILAI


                                             ADA HATI                                    CARI JALAN

                                            
                                             ADA JALAN                                PANAS HATI

                                             
                                             BULAT HATI                                NAIK DARAH

                                             
                                             BERI MUKA                                 MATI AKAL




       


LAMPIRAN 4

KAD NILAI


                                             MUAFAKAT                                 BEKERJASAMA


                                             BERANI                                         BAIK HATI











~seuntai kata~

~seuntai kata~